USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Başakşehir, Çevre Festivali ile geri dönüşümün lokomotifi oldu

Başakşehir Belediyesi’nin “Sıfır Atık Güzel Gelecek” projesi, hayata geçirildiği ilk günden itibaren seferberliğe dönüştü.

Başakşehir, Çevre Festivali ile geri dönüşümün lokomotifi oldu
10-06-2023 00:09
Google News

Başakşehir Belediyesi’nin “Sıfır Atık Güzel Gelecek” projesi, hayata geçirildiği ilk günden itibaren seferberliğe dönüştü. Bu yıl ikincisi yapılan ve renkli görüntülere sahne olan Çevre Festivali’nde geri dönüşüme sahip çıkan Başakşehirli öğrenciler ödüllendirildi.

Amaçlarının çocuklara daha güzel ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmak olduğunu söyleyen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Bunun için çalışıyor, üretiyor ve sıfır atık bilinciyle atıkları ekonomimize geri kazandırıyoruz.” dedi.

İklim değişikliği ve doğa dostu anlayışıyla geri dönüşümde Türkiye’nin en başarılı ilçesi Başakşehir’de, ikinci çevre festivali yapıldı. Yedinde yetmişe binlerce çevre gönüllüsü, Başakşehir Çevre Festivali ve Ödül Töreni’nde bir araya geldi.

Adeta bir şölen havasında geçen festivalde bir yıl içerisinde geri dönüşüme katkı sağlayan en çevreci anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri “Geri Dönüşüm Mucitleri Yarışması” ve “Atık Ürünlerden Tablo Yarışması” kapsamında ödüllendirildi. Festivale “Çevre Dedektifi” programı ile küresel ısınmanın nedenlerini ve çözümlerini ele alan gazeteci Güven İslamoğlu da katıldı. İslamoğlu, üç Başakşehirli çocuğu çevre dedektifi olarak seçti.

"BU BAŞARILARI HEP BİRLİKTE ELDE ETTİK"

Festivalin açılış konuşmasını Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu yaptı. Geri dönüşümün Başakşehir’den tüm Türkiye’ye yayıldığının altını çizen Başkan Kartoğlu, “Sıfır atık ve geri dönüşüm alanlarında ülkemizdeki ve Avrupa’daki yerel yönetimlere öncülük ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’ni ete kemiğe büründürdük. Bununla yetinmedik geri dönüşümü yaşam kültürüne dönüştürdük. Sıfır Atık Belgesi’ni alan İstanbul’daki ilk ilçe belediyesi olduk. Geri dönüşüm alanında ülkemizin en başarılı ilçesi olmayı başardık. Bu başarıları hep birlikte elde ettik. Başakşehirliler olarak birlikte başardık. Biz, kocaman çevreci bir aileyiz! Başakşehirli çevreye duyarlıdır. Başakşehirli doğasını sever. Başakşehirli geleceğine sahip çıkar.” şeklinde konuştu.

"ATIKLARI EKONOMİMİZE GERİ KAZANDIRIYORUZ"

2022-2023 eğitim öğretim yılı boyunca Başakşehir’deki okullarda sıfır atık ve geri dönüşüm farkındalık çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Kartoğlu, “Anaokullarımızdan liselerimize kadar tüm okullarımızda, öğrencilerimizin bilinçlenmesini sağlayacak etkinlikler düzenledik. Dikkatlerini sıfır atık ve iklim değişikliğine çekmeye çalıştık. Amacımız çocuklarımıza daha güzel, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak. Bunun için çalışıyor, üretiyor ve sıfır atık bilinciyle atıkları ekonomimize geri kazandırıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

"515 BİN 709 AĞACIN KESİLMESİNİ ÖNLEDİK"

Her gün 80 ton geri dönüştürebilir atık topladıklarına dikkat çeken Başkan Kartoğlu, “17 farklı atığı 1. Sınıf Atık Getirme Merkezimizde ayrı ayrı olacak şekilde ara depolama yapıyoruz. Ambalaj atıklarını ekonomiye kazandırıyoruz. Atık Nakit uygulamamız çerçevesinde 105 bin konut, 360 işletme, 36 sanayi sitesi ve 110 okulumuza sıfır atık sistemi kurduk. 30 bin 335 atık kâğıt ürünü sayesinde 515 bin 709 ağacın kesilmesini önledik.” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler